Ki az ingatlan értékbecslő?
Olyan ingatlanforgalmi szakember, aki a megfelelő engedélyek birtokában az ingatlan értékét megállapíthatja. Az elmúlt 60-80 évben az ingatlanérték-becslés mestersége világszerte elterjedt.
Magyarországon az ingatlanpiac egy része, így a magántulajdonú lakások piaca a második világháború befejeződése után is folyamatosan működött. Az 1988-ban megjelent társasági törvényt követően már nemcsak a lakáscélú hanem a kereskedelmi és ipari ingatlanok piaca is fejlődésnek indult. Az egyre nagyobb számban megjelenő hazai és külföldi befektetők számára a magyar gazdaság jelentős inflációs nyomásával szemben az ingatlan-befektetések jelenthetnek hosszú távon stabilitást. Mindehhez járult hozzá az 1990-es években a privatizáció, mely még nagyobb lendületet adott az ingatlanpiac fejlődéséhez. A gazdasági és szociális változások, úgymint a lakástulajdonosok számának növekedése, és a befektetői piacok fejlődése mind-mind az értékbecslők munkáját növelte.
Magyarországon ma az értékelhet, aki a hazai szabályoknak megfelelő képesítéssel rendelkezik:
- okj 52-es képesítéssel rendelkezik és ingatlanközvetítői névjegyzékben regisztrált vagy
- okj 53- as vagy 54-es vagyonértékelői képesítést megszerezte és a vagyonértékelői névjegyzékben szerepel
- államilag elismert szakképesítéssel rendelkezik vagy
- igazságügyi szakértőként az IM névjegyzékében szerepel
valamint, a Lakástörvény 64/C. § (1) alapján:
„Az üzletszerű ingatlanközvetítői, illetőleg üzletszerű ingatlanvagyon-értékelő és közvetítő tevékenység folytatását az ingatlanvállalkozás-felügyeleti hatóság annak engedélyezi, aki rendelkezik az e törtvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabályban meghatározott szakmai képesítéssel és megfelel az e törvényben vagy a felhatalmazása alapján kiadott jogszabályban meghatározott egyéb feltételnek.”
tehát
ingatlanvagyon értékelést csak és kizárólag az a magánszemély (cég esetén legalább egy aktív, bejelentett munkavállaló) végezheti, aki rendelkezik a jogszabályban meghatározott képesítéssel, valamint szerepel az ingatlanvagyon értékelő névjegyzékben.
A névjegyzék nyilvános, bárki számára hozzáférhető. Szakember keresése esetén javaslom az itt történő ellenőrzést, hiszen csak a nyilvántartott szakemberek szakvéleményét fogadják el. Ellenkező esetben a nem nyilvántartott ’szakember’ által készített ingatlan értékbecslés nem érvényes, kidobott pénz.
Az ingatlanvagyon-értékelő szakember szerepel az Országos Kereskedelmi Nyilvántartás névjegyzékében
Az ingatlanérték becslésről
Az ingatlanérték becslés nem egzakt tudomány, nem csupán matematikai modelleket alkalmazó szakma, hanem bizonyos mértékig látnokság, jövőkutatás is. Abban az értelemben igaz mindez, hogy a vagyontárgy piaci értékét csak akkor lehet biztosan tudni, ha az már elkelt. Az értékbecslési problémák megoldásához azonban mégiscsak nélkülözhetetlen a matematika bizonyos szintű alkalmazása. Az értékbecslés egyrészt rögzíti és dokumentálja mindazokat a tényeket, melyek befolyásolják az ingatlan értékét. Ilyenek: az ingatlan fekvése, telekterületének építési hatósági besorolása, az építmény műszaki állapota stb. Meghatározhatja ezen túlmenően mindazokat az ingatlan közelebbi és távolabbi környezetében ható tényezőket, melyek kihathatnak az ingatlan forgalmi értékére. Így foglalkozhat a település közlekedési viszonyaival, országos (nemzetközi) megközelítésének lehetőségeivel, a térségre vonatkozó fejlesztési elképzelésekkel is. A feltárt és lehetőség szerint dokumentált műszaki, jogi és egyéb tényekből történő kiindulás mellett az értékbecslő meghatározza az ingatlan forgalmi értékét.
A forgalmi érték meghatározásához az értékbecslő a konkrétumok mellett az adott ingatlan típusra és adott fekvésre vonatkoztatható forgalmi értéket határozza meg. Ehhez a tényleges keresleti-kínálati viszonyok illetőleg az adott térség ingatlan adásvételek összehasonlító adatainak vizsgálata szükséges.
Az ingatlan értékbecslés módszertanai
Az értékbecslési módszerek két fő kategóriára oszthatók: a piaci érték alapú értékbecslés és a nettó pótlási költség elvű értékbecslés.
A piaci viszonyokon alapuló módszerek két fő csoportba, a forgalmi és a hozadéki (vagy más néven hozamszámításon alapuló) értékbecslések közé sorolhatók. Ezen értékbecslési eljárások használatáról röviden azt mondhatjuk, hogy a gyakorlatban legelterjedtebb a forgalmi értékbecslés használata, a hozadéki vagy bevétel-tőkésítési értékbecslés mérhető hozadékkal rendelkező, nagy értékű vagyontárgy esetében használatos.
Piaci összehasonlító adatokon alapuló forgalmi értékbecslés
Az értékbecslés a piaci környezet tanulmányozásából indul ki: a megtörtént adás-vételek képezik az összehasonlítás alapját. Az összehasonlító adatok képeznek egy alaphalmazt, melyek az értékbecsült vagyontárgyra jellemző körből származnak. Az alaphalmazra jellemző átlagos piaci érték az alapérték. Rendszerint megjelennek olyan, úgynevezett értékmódosító tényezők, melyek az értékelendő eszköz vagyonértékét eltérítik az alapártól. Ezeket a tényezőket számításba véve, az alapárból meghatározhatjuk az értékelendő vagyontárgy piaci forgalmi értékét.
Hozamszámításon alapuló értékelési módszer
A hozamszámításon alapuló értékelés az ingatlan jövőbeni hasznainak és az ezek megszerzése érdekében felmerülő kiadások különbségéből (tiszta jövedelmek) vezeti le az értéket. Az érték megállapítása azon az elven alapszik, hogy bármely eszköz értéke annyi, mint a belőle származó tiszta jövedelmek jelenértéke.
A nettó pótlási költség alapú értékbecslés
Ez az eljárás valójában nem értékbecslés, hanem adott ingatlan újraépítési költségének becslése a föld értékének hozzáadásával. A költségen alapuló megközelítés nem egyeztethető össze a piacgazdaság alapelveit követő értékmeghatározással. Az érték nincs közvetlen összefüggésben a költséggel. Néhány ingatlan esetében azonban szükségessé válhat a nettó pótlási költség becslése, főként amikor teljes mértékben hiányoznak a piaci összehasonlító adatok. Az eljárás az alábbi különleges rendeltetésű épületek értékbecsléséhez használatos: iskolák,kórházak,egyetemek,könyvtárak,múzeumok,börtönök. A nettó pótlási költség elvű értékbecslésre kizárólag más lehetőség hiányában kerülhet sor.
Egységes ingatlanérték becslési irányelvek; Jogszabályi háttér
Az ingatlan értékbecslő szakma két jelentős nemzetközi, európai szervezete:
TEGOVA (The European Group of Valuers of Fixed Assets)
A gazdaság átalakulásával kapcsolatosan mind jobban erősödik az igény és a kötelezettség arra, hogy szakmai megközelítésükben és tartalmukban egyaránt európai színvonalú értékbecslések szülessenek.
Az erre vonatkozó szabványok hiánya, illetve az egységes európai követelmények miatt célszerű a Nyugat-Európában szabványként használatos TEGOVA útmutató elveit és módszertani ajánlásait elfogadni.
Több világszervezet is ennek az útmutatónak alapján készítette el javaslatát nemzetközi érvényű értékbecslési normák használatára. / Európai Értékelési Szabványok - European Valuation Standards (EVS). Minden piacgazdasággal bíró országnak, így Magyarországnak is kialakult, illetve kialakulóban van a sajátos, egyedi ingatlanérték-becslési gyakorlata. Ámbár a TEGOVOFA Útmutatója segít eligazodni az elvi kérdések, az általános szabályok tekintetében, mégis tiszteletben tarja az adott országban kialakult gyakorlatot. A szervezet 1981-ben alakult meg.
RICS (The Royal Institution of Chartered Surveyors)
A RICS folyamatosan gondoskodik a szakmai irányelveinek, módszertani útmutatójának kiadásáról és felfrissítéséről, kiegészítéséről. A RICS (Egyesült Királyság) útmutatója tartalma lényegében azonos a TEGOVA útmutatójával.
Jogszabályi háttér
25/1997 ( VIII.1 ) - PM rendelet - a termőföldnek nem minősülő ingatlanok, hitelbiztosítéki értékének meghatározására vonatkozó módszertani elvekről
1997.évi LXXVIII. törvény - az épített környezet alakításáról és védelméről - Építési törvény
253/1997 ( XII.20 ) Kormány rendelet - az országos településrendezési építési követelményekről - OTÉK
2001.évi LXIV törvény - a kulturális örökség védelméről
1990.évi XCIII. törvény - az illetékekről és a 2023.évi XXXIX. törvény - a gazdaság versenyképességének érdekében történő törvénymódosításról - az illetéktörvény módosítása
1995.évi CXVII törvény - a személyi jövedelemadóról
2013.évi V. törvény - A Polgári Törvénykönyvről
54/1997 FM rendelet - a termőföld hitelbiztosítéki értéke meghatározásának, módszertani elveiről
2013.évi CXXII.törvény - a mező-és erdőgazdasági földek forgalmáról - Földforgalmi törvény